Female hands with credit card

Limity karty kredytowej – o co chodzi?

Posiadanie karty kredytowej może dać jej właścicielowi różne korzyści. Jednak często jest to narzędzie stwarzające niebezpieczeństwo popadnięcia w spiralę długów. Może tak się zdarzyć ze względu na łatwość pozyskiwania pieniędzy, którą daje karta kredytowa. Ale czym ona właściwie jest i w jaki sposób działa?

Karta kredytowa, w przeciwieństwie do znanej wszystkim karty debetowej, nie ma żadnego związku z posiadanym przez daną osobę osobistym kontem bankowym. Jest to forma kredytu, który bank udziela klientowi. Kredyt taki ma z góry określony limit, wynoszący od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Płacąc kartą kredytową, dana osoba nie płaci swoimi środkami, a pieniędzmi należącymi do banku. Zaczerpnięty w ten sposób kredyt należy spłacić w określonym terminie rozliczeniowym, przy czym pierwsze kilkadziesiąt dni to okres bezodsetkowy, w którym posiadacz karty kredytowej nie musi się martwić spłatą należności. W tym czasie korzystanie ze środków nic nie kosztuje.

Gdy okres bezodsetkowy się skończy, a kredyt nie zostanie jeszcze spłacony, wtedy bank nalicza określone w umowie odsetki. Zazwyczaj są one wysokie, gdyż jedynie na tym bank zarabia przy udostępnianiu klientom produktu, jakim jest karta kredytowa. Przy korzystaniu z takiej formy płatności łatwo niestety wydać więcej, niż ma się możliwość spłacić w danym czasie. W przypadku karty kredytowej utrata możliwości płatności następuje dopiero, gdy osiągnięty zostanie limit karty, a więc maksymalna kwota kredytu. Ta suma zależy w głównej mierze od zdolności kredytowej danej osoby, a więc jej aktualnych zarobków oraz szczegółów historii kredytowej. Jednak jako że banki zarabiają dopiero, kiedy dana osoba nie da rady spłacić należności w okresie bezodsetkowym, dbają o to, by kwota limitu karty kredytowej była dość wysoka.

Użytkowanie karty kredytowej może być dobre przy rozważnym użytkowaniu. Jednak w przypadku osób, które mają mniejsze umiejętności kontrolowania swoich wydatków, będzie to zdradliwe narzędzie, które może przyczynić się do powstania długów. Tak jak ze wszystkiego, z karty kredytowej należy korzystać z umiarem.