Obecnie karty płatnicze coraz bardziej skutecznie wypierają płatności gotówkowe. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem płatność za pośrednictwem karty wiąże się z większą wygodą oraz brakiem konieczności noszenia przy sobie banknotów oraz, co bardziej istotne, bilonu. Miejsca, w których nie ma możliwości zapłacenia kartą należą do rzadkości. Za pośrednictwem kary można nawet zostawić napiwek dla kelnera w niektórych restauracjach. Karta karcie jednak nierówna i warto wiedzieć, czym mogą się pomiędzy sobą różnić.
Karty można uporządkować ze względu na sposób rozliczenia transakcji. Do najbardziej popularnych należy karta debetowa, którą płatność skutkuje natychmiastowym obciążeniem konta posiadacza na określoną kwotę dokonanej transakcji. Zazwyczaj kwota to nie może być wyższa niż stan konta, jednak możliwe jest utworzenie salda debetowego lub kredytu na koncie osobistym.
Kolejną kartą jest karta kredytowa. W tym przypadku za transakcje posiadacz płaci z opóźnieniem, a do natychmiastowego rozliczenia transakcji pobierane są środki należące do banku. Są one przyznawane na zasadzie kredytu, a na spłatę użytkownik karty ma z góry określony czas na bezodsetkowe rozliczenie należności. Po przekroczeniu terminu naliczane zostają odsetki.
Do mniej popularnych należą karty przedpłacone. Działają one na zasadzie wpłacania środków bezpośrednio na kartę, bez posiadania przypisanego do niej konta, a następnie środki te są wykorzystywane do płatności, które nie mogą przekroczyć posiadanej kwoty. Karta taka może być wydana bez personalizacji, na okaziciela, co czyni ją dobrym kandydatem na prezent w formie pieniędzy.
Karta typu charge jest produktem podobnym do karty kredytowej. Posiadacz reguluje należności wobec banku w określonym czasie rozliczeniowym. Jest to karta powiązana z kontem klienta, a przyznanie jej wiąże się z oceną zdolności kredytowej. Posiadanie karty charge obliguje do spłaty całej kwoty należności, bez możliwości płaty jedynie części, tak jak to jest w przypadku karty kredytowej.